התמודדות מקצועית

0
337
קרדיט: freepik

אדם הסובל מפוסט טראומה נאלץ להתמודד עם קשיים רבים בחייו. לא פעם אדם מעין זה איננו מצליח לחיות את חייו באופן שגרתי וטוב. האבחנה של תסמונת דחק חריף מתייחסת לתופעות נפשיות ופיזיולוגיות אשר מופיעות באופן מידי לאחר אירוע של סטרס קיצוני. במידה והתופעות הללו נמשכות מעבר לחודש ימים לאחר האירוע, האבחנה תהפוך להיות תסמונת פוסט טראומה. מצבי דחק ומתח מאוד שכיחים בחיינו וכל אדם מפעיל מנגנונים פסיכולוגיים ופיזיולוגיים רבים בכדי להתמודד איתם. התמודדות עם מצב בטחוני יכולה לגרום לפוסט טראומה וגם מלחמה, פעולות טרור, תאונות, אלימות פיזית, נפשית ומינית, מחלות קשות ועוד, יכולות להוביל להתפתחות של תסמונות הקשורות בסטרס נפשי קיצוני וכאשר הדבר מוביל גם לפוסט טראומה, האדם חייב לקבל טיפול אינטנסיבי. החלופה כיום לאשפוז פסיכיאטרי לצורך טיפול בפוסט טראומה היא בית מאזן.

כיצד מתמודדים עם פוסט טראומה?

לא מעט אנשים שסובלים מפוסט טראומה, יצליחו להתמודד עם הבעיה בקבלת טיפול בקהילה. ישנם אנשים אשר המצב שלהם מורכב יותר והפוסט טראומה משפיעה על חייהם באופן מהותי, עד כדי כך שהם לא מסוגלים לצאת מהבית, לפגוש אנשים, לעבוד או להנות. במקרה שכזה, לרוב פסיכיאטר ימליץ לאותם האנשים לקבל טיפול באשפוז במחלקה פסיכיאטרית בבית החולים או בבית חולים פסיכיאטרי. יחד עם זאת, לעיתים יש עומס במחלקות הללו ובבתי החולים הללו וכן, לעיתים האדם לא מעוניין להתאשפז לצורך קבלת טיפול, אך עדיין מחפש את הדרך לקבל את הטיפול האינטנסיבי שהוא זקוק לו. עבור אנשים שצריכים אשפוז פסיכיאטרי לצורך טיפול בפוסט טראומה, מוצעת כיום חלופה הקרויה בית מאזן. מדובר על מסגרת לא אשפוזית, שבה כל אדם מקבל טיפול אינטנסיבי, בהתאם לסוג הבעיות שהוא מתמודד עימן. קופות החולים מממנות את הטיפול בבית המאזן במידה ולאדם יש המלצה על כך מרופא מפנה או מפסיכיאטר.

כיצד מטפלים בפוסט טראומה?

כאשר מדובר על טיפול בפוסט טראומה לא פעם האדם יידרש ליטול תרופות שיכולות לסייע לו בהקלה על התסמינים של פוסט טראומה. מעבר לכך, יחד עם הטיפול התרופתי יש לשלב טיפול פסיכולוגי בגישה המתאימה לכל אדם. ניתן לבחור בגישה הדינמית או בגישה הקוגנטיבית מעשית או בכל שיטת טיפול חדשנית אחרת המוצעת כיום לפוסט טראומה. טרם בוחרים בית מאזן לטיפול בפוסט טראומה, חשוב מאוד לבחון איזה מטפלים הוא מציע עבור טיפול מעין זה ואיזה סוג טיפולים וזאת בכדי לוודא כי הטיפול יסייע לאדם להתמודד בצורה הטובה ביותר עם הפוסט טראומה שהוא סובל ממנה.